Cześć!

Wszyscy cały czas się gdzieś spieszymy, jednak niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że posiłki powinniśmy jeść w spokoju. Dlaczego ? Co dzieje się, kiedy jemy zbyt szybko ?

Dziś odpowiemy na to pytanie. W trakcie dnia zarezerwujemy sobie chwilę na spokojny posiłek.  Jedzenie będzie Twoją chwilową odskocznią od obowiązków i stanie się przyjemnością.

Dla osób odchudzających się, najważniejsza będzie informacja, że ośrodek sytości w mózgu działa z opóźnieniem. Uczucie sytości uzyskujemy więc dopiero w kilka do kilkunastu minut po spożyciu posiłku. Kiedy jemy powoli nasz organizm ma możliwość przekazania nam informacji, że jesteśmy już pełni. Badania pokazują, że dzieje się to dopiero 15 minut po rozpoczęciu naszego posiłku.

Dodatkowo jedzenie w spokoju poprawia trawienie, ponieważ duże kawałki pokarmu zalegają w żołądku. Bardzo ważne jest, żeby kontrolować swoje jedzenie np. liczyć ilość kęsów. Powinno być ich około 30. Pokarm jest wtedy odpowiednio rozdrobniony a organizm dobrze go wchłania.  Należy skupić się na jedzeniu a nie robić kilka rzeczy jak to się często zdarza np. odpisywać na maile, czytać książkę, uczyć się czy oglądać telewizor.

A Wy popełniacie ten błąd dla swojego organizmu i jecie w pośpiechu? Jeśli tak zastanówcie się czy jest to opłacalne dla Twojego zdrowia! 😉